- Úvod
- CHEMIE
- Výukové materiály
- CD Chemické pohádky a příběhy I
CD Chemické pohádky a příběhy I
- Novinka

- Kompletní specifikace
- Hodnocení 0
- Komentáře 0
- Ke stažení
- CD Chemické pohádky a příběhy IV prodeji250 Kč207 Kč bez DPH
CD Chemické pohádky a příběhy I
CD obsahuje zábavné pohádky a příběhy do chemie. V každém příběhu či pohádce se v tomto díle ukrývá také chemický pokus, ke kterému se vážou aktivity a úkoly dané kapitoly. Vše je opatřeno potupem, poznámkami a řešením.
OBSAH:
1) O ZÍŇOVI A HLÍŇOVI
POKUS: REAKCE HLINÍKU A ZINKU S KYSELINOU CHLOROVODÍKOVOU
2) O CHEMANOVI A CHEMÍLII
POKUS: TAJNÉ PÍSMO (VYVOLANÉ OHNĚM I CHEMIKÁLIÍ), CHEMICKÁ ZAHRÁDKA
3) POHÁDKA O SOLENCE
POKUS:: FILTRACE A ODPAŘOVÁNÍ
4) KLÁŘINA NAROZENINOVÁ OSLAVA
POKUS:: URČOVÁNÍ pH ROZTOKŮ POMOCÍ pH PAPÍRKŮ
5) STEZKA ODVAHY
POKUS: MALOVÁNÍ MLÉKEM
6) TANČÍCÍ ROZINKA EMA
POKUS: TANČÍCÍ ROZINKY
7) NAFUKOVÁNÍ POUŤOVÝCH BALÓNKŮ
POKUS: VZNIK OXIDU UHLIČITÉHO (REAKCÍ JEDLÉ SODY S OCTEM) A NAFUKOVÁNÍ BALÓNKŮ
8) RAZÍTKA
POKUS: RAZÍTKA Z BRAMBOR POTŘENÁ JODOVOU TINKTUROU
9) GUMOVÉ VAJÍČKO
POKUS: ODVÁPNĚNÍ VAJEČNÉ SKOŘÁPKY POMOCÍ OCTU
10) CÍN A PRSKAVKY
POKUS: TAVITELNOST CÍNU, PRSKAVKY Z HLINÍKOVÉHO PRACHU
11) SOPKA KRÁLE FARAONA
POKUS: CHEMICKÁ SOPKA Z DICHROMANU AMONNÉHO
12) CHEMICKÝ MALÍŘ
POKUS: MALOVÁNÍ POMOCÍ CHEMICKÝCH ROZTOKŮ
13) KOUZELNÝ DĚDEČEK
POKUS: REAKCE MANGANISTANU DRASELNÉHO S GYCEROLEM
14) SEŠIT DO CHEMIE NESHOŘEL
POKUS: HOŘENÍ ETHANOLU
15) VODA A VÍNO
POKUS: PŘEMĚNA VODY VE VÍNO A NAOPAK
UKÁZKA:
O ZÍŇOVI A HLÍŇOVI
Ve vesnici Kovíkov žili 2 chlapci – ZÍŇA a HLÍŇA. Byli opravdu hodně zvláštní. Oproti normálním dětem byli tepelně i elektricky vodiví, neušlechtilí a neměli vlasy. Svou pleš si každodenně leštili smirkovým papírem, aby se jim leskla.
Jednoho dne ZÍŇU napadlo: „Co kdybychom svou pleš zkusili obrousit pilníkem?“ „A nebude to bolet?“ děsil se HLÍŇA. ZÍŇA to zkusil jako první. Brousil, brousil, až mu z hlavy začal padat stříbrolesklý prášek. „Neboj se HLÍŇO, nebolí to,“ usmál se ZÍŇA a nasypal prášek, který získal ze své hlavy, do žluté lahvičky. Poté si svou hlavičku obrousil také HLÍŇA a svůj prášek si nasypal do modré lahvičky.
Když byli s obrušováním svých hlaviček hotovi, rozhodli se, že se půjdou projít. V kapse si každý nesl svou lahvičku s prachem. Co kdyby se náhodou k něčemu hodila….
„Hele ZÍŇO, co to tam je?“ podivil se HLÍŇA. Na zemi se válela asi litrová tmavá láhev s nějakou tekutinou a vedle ní 2 prázdné kádinky. Láhev promluvila: „Určitě by Vás zajímalo, co je ve mně ukryto, že? No, tak lehké to mít nebudete. Musím Vás trošku potrápit….“ ZÍŇU a HLÍŇU samozřejmě zajímalo, co je v láhvi ukryto. „ Je ve mně ukryta chemikálie, která leptá pokožku. I když, co by udělala s Vámi dvěma, na to se radši ani neptejte,“ varovala je láhev. O to víc to ZÍŇU a HLÍŇU zajímalo. Ale po pravdě řečeno, ta tajemná láhev jim naháněla strach. „Tady máte jednoduchou chemickou šifru, která Vám prozradí triviální název mé tekutiny,“ usmívá se škodolibě láhev a podává ZÍŇOVI a HLÍŇOVI papír, na kterém je napsáno několik chemických prvků.
DRASLÍK, YTTRIUM, SELEN, LITHIUM, SODÍK, SÍRA, KYSLÍK, PÍSMENO „L“, SODÍK
ZÍŇA a HLÍŇA jsou chytří. K názvům prvků hravě přiřadí jejich značky a po chvilce mají triviální název. Láhev pokračuje: „ Tekutina, která je ve mně obsažena, je obsažena také v žaludku.“ Pak se láhev na chvíli odmlčela. „ Ještě Vám dám poslední nápovědu: Tekutina ochotně reaguje s hydroxidy a také s neušlechtilými kovy jako je hliník, železo, zinek……..“ „COŽE, my dva jsme přece neušlechtilí, POMÓÓÓC“, zalekli se ZÍŇA a HLÍŇA.
Pak je ale napadlo, že mají v kapse lahvičky s práškem ze své hlavy. Rozlili tekutinu z tmavé láhve do dvou kádinek. Museli dávat velký pozor, aby se nepotřísnili. Do první kádinky nasypal ZÍŇA svůj prášek, do druhé nasypal svůj prášek HLÍŇA. A co neviděli. Začalo to šíleně bublat. A najednou nic. ZÍŇŮV i HLÍŇŮV prášek zmizel. Úplně je vyděsilo, že by v té tekutině mohli zmizet i oni.
ÚKOLY PRO VÁS:
1)Jak se jmenuje tekutina v láhvi? Uveďte její triviální i chemický název.
2) Prakticky vyzkoušejte, jak reaguje Zíňův prach (Zn) a Hlíňův prach (Al) s tekutinou, která je obsažena v tmavé láhvi.
3) Pokuste se s pomocí pana učitele (paní učitelky) zapsat chemické reakce chemickými rovnicemi.
4) Chemické rovnice vyčíslete.
Řešení + rady pro učitele:
1) Jak se jmenuje tekutina v láhvi? Uveďte její triviální i chemický název.
Kyselina chlorovodíková – chemický název
Kyselina solná – triviální název
2) Prakticky vyzkoušejte, jak reaguje Zíňův prach (Zn) a Hlíňův prach (Al) s tekutinou, která je obsažena v tmavé láhvi.
Pan učitel (paní učitelka) nachystá žákům do dvojice vždy 2 zkumavky s asi 1 ml ředěné HCl (1:1). Žáci uchytí zkumavku do držáku na zkumavky a do první přidají malou lžičku hliníkového prášku, do druhé malou lžičku zinkového prášku. Pozorují, co se bude dít.
3) Pokuste se s pomocí pana učitele (paní učitelky) zapsat chemické reakce chemickými rovnicemi.
Zn + HCl ==> ZnCl2 + H2
Al + HCl ==> AlCl3 + H2
4) Chemické rovnice vyčíslete.
Zn + 2 HCl ==> ZnCl2 + H2
2 Al + 6 HCl ==> 2 AlCl3 + 3H2